Zaburzenia nastroju to stan zdrowia psychicznego, który wpływa przede wszystkim na stan emocjonalny. Rodzaje zaburzeń nastroju są rozróżniane ze względu na rodzaj doświadczanych objawów, ich intensywności oraz czas trwania. Natomiast kryterium jest nastrój, który może być obniżony lub zbyt wysoki. Najczęściej występujące zaburzenia nastroju:
Depresja należy do zaburzeń psychicznych. Miewa różne oblicza, które powodują trwałe uczucie smutku i zmiany w sposobie myślenia, snu, jedzenia i działania. Istnieje kilka różnych typów. Depresję można leczyć — zwykle za pomocą terapii, leków lub obu. Niezbędne jest skontaktowanie się ze specjalistą natychmiast po wystąpieniu objawów.
Jeśli przez większą część dnia, prawie codziennie, przez co najmniej 2 tygodnie, występują niektóre z poniższych objawów możesz cierpieć na depresję:
Leczenie depresji, dzięki wsparciu specjalisty pozwala zrozumieć, w jaki sposób można radzić sobie z własnymi emocjami, poznając przyczyny i skutki depresji. Prawidłowe rozpoznanie problemu oraz pomoc w jego rozwiązaniu może znacznie poprawić funkcjonowanie. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do dedykowanej podstrony lub bezpośredniego kontaktu z naszą placówką.
Osoby, które cierpią na chorobę afektywną dwubiegunową-doświadczają okresów wysoko intensywnych emocji oraz zmian w obszarach snu i poziomie codziennej aktywności, a także angażują się w zachowania, które są dla nich nietypowe – często nie zdając sobie sprawy z ich prawdopodobnych niepożądanych i szkodliwych skutków. Opisane okresy określane są jako epizody nastroju. Różnią się od zwykłych nastrojów i zachowań danej osoby. Podczas epizodu objawy utrzymują się przez większą część dnia.
Epizod maniakalny to okres trwający co najmniej tydzień, kiedy dana osoba jest bardzo pobudzona lub drażliwa przez większość dnia. Epizod charakteryzuje się większym poziomem energii niż zwykle i określa co najmniej trzy z następujących zmian w zachowaniu:
dystymia
Greckie słowo dystymia oznacza „zły stan umysłu” lub „zły humor”. Jako jedna z dwóch głównych postaci depresji klinicznej, zwykle ma mniej lub mniej poważnych objawów niż depresja, ale trwa dłużej.
Dystymia jest określana jako przewlekłe obniżenie nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji- charakter przewlekły.
Objawy dystymii: