Osobowość opisuje unikalne wzorce myśli, uczuć i zachowań, które odróżniają osobę od innych.
Termin osobowość odnosi się do zestawu cech i wzorców myślenia, zachowania i uczuć, które sprawiają, że jesteśmy sobą.
Po pewnym wieku osobowość jest w większości spójna. W różnych sytuacjach człowiek działa lub myśli w podobny sposób ze względu na swoją osobowość. Jednak pewne cechy osobowości i wzorce zachowań mogą się zmieniać z biegiem czasu.
Osobowość kształtowana jest przez całe życie, szczególnie w okresie dzieciństwa oraz młodości poprzez:
Zaburzenia osobowości są określane jako utrwalone wzorce zachowania, funkcjonowania i relacji z innymi.
Pacjenci cierpiący na paranoiczne zaburzenie osobowości są wysoko podejrzliwi. Często przekonani są o tym, że bliscy lub otoczenie chce im zrobić krzywdę. Zaburzenie polega przede wszystkim na braku zaufania do innych ludzi, do ich zamiarów i intencji.
Osobowość borderline (BPD – borderline personality disorder; inaczej: osobowość typu borderline, osobowość z pogranicza, osobowość chwiejna emocjonalnie).
Zaburzenie osobowości typu borderline to zaburzenie, które znacząco wpływa na sposób myślenia, odczuwania siebie i innych, powodując problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym. Osobowość borderline charakteryzuje się problemem z obrazem samego siebie, trudności w zarządzaniu emocjami i zachowaniem oraz wzorem niestabilnych relacji.
Jakie są cechy osobowości borderline i jakie są metody terapii zaburzenia? jak pomóc osobie z BPD ?
Objawy osobowości borderline mogą obejmować:
Na przyczyny powstania zaburzeń z pogranicza składa się wiele teorii, które biorą pod uwagę uwarunkowania genetyczne, przeżyte traumy oraz schematy funkcjonowania, które powstały w dzieciństwie w procesie relacji z ważnymi osobami (opiekunami). Natomiast łączy je brak i nadmiar – m. in. brak odpowiedniej opieki rodzicielskiej, opuszczenia lub brak umiłości, doświadczenia traumatyczne, nadużycia i przemoc.
Istnienie braku jest powiązane z istnieniem nadmiaru i odwrotnie nadmiaru z brakiem.
Jak pomóc osobie z BPD?
Wiele dorosłych osób z borderline widzi świat oczami dziecka. Podstawowym krokiem dla rodzin i innych, którzy chcą zrozumieć, jest zdobycie wiedzy o BPD.
Histrioniczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się:
Osobowość histrioniczna w ICD-10 oraz w DSM-5 zaklasyfikowana została do grupy zaburzeń osobowości. Jako przykłady objawów osobowości histrionicznej wymienia się:
Osobowością narcystyczną określa się osobę z nadmiernym poczuciem własnej wartości wraz z potrzebą uznania i uwagi. Charakterystycznymi cechami dla osobowości narcystycznej jest brak empatii i skłonność do wykorzystywania innych dla własnych celów.
Narcystyczne zaburzenie osobowości powoduje problemy w wielu obszarach życia, takich jak relacje, praca, szkoła czy sprawy finansowe. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości mogą być na ogół nieszczęśliwe i rozczarowane, gdy nie otrzymują specjalnych przysług i podziwu, na jakie według nich zasługują. Mogą uważać swoje relacje za trudne i niespełnione.
Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości i ich nasilenie mogą się różnić:
Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości mają trudności z przyjęciem wszystkiego, co uważają za krytykę: